Kolorowe ubarwienie ptaków

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (zaliczanych też niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te niezwykle często docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego ptaka spotkać można ponadto w północnym regionie Azji i Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem częściowo uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym udaje się w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki.

Ubarwienie ptaków

W naszym kraju mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie , a także zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską , a także Białowieską. Jest to ptak niezwykle popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych terenach, na których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem w całej Europie. Czytaj dalej Kolorowe ubarwienie ptaków